Wszystko co chcesz wiedzieć o naukach przedmałżeńskich

Choć nauki przedmałżeńskie są obowiązkowe przed zawarciem związku małżeńskiego w kościele, to wciąż wielu z nas nie wie, jak dokładnie wyglądają. Szczerze, to nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ o naukach przedmałżeńskich myślimy dopiero wtedy, gdy dowiadujemy się, że są konieczne. Co zatem warto o nich wiedzieć? Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie? Ile trwają i jaką mają ważność? Odpowiadamy!

Czym są i jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?

Nauki przedmałżeńskie brzmią bardzo poważnie, ale nie ma czego się obawiać, ponieważ kursy nie mają formy egzaminu, czy też przepytywania o osobiste sprawy. To bardziej nauki przypominające wykłady, czy spotkania w zasadzie grupy dyskusyjnej. Tematy, które poruszane są na takich spotkaniach dotyczą najczęściej spraw istotnych z punktu widzenia przyszłego małżeństwa, a wszystko po to, by przygotować narzeczonych do wspólnego życia.

W trakcie dyskusji i wykładów na naukach przedmałżeńskich można się zatem spodziewać poruszenia kwestii związanych z obowiązkami małżonków wobec siebie, czy ich praw, ale nie tylko. Bardzo często rozmawia się również o samym scenariuszy liturgii małżeństwa, o przyczynach rozpadu związków, czy nawet o przeszkodach w zawarciu małżeństwa. Kursy przedmałżeńskie to często też spotkania z mediatorami i psychologami, czy konieczność udania się do poradni małżeńskiej, ponieważ w ten sposób można dowiedzieć się o naturalnym i dopuszczalnym przez Kościół metodach zapobiegania ciąży.

Ile trwają nauki przedmałżeńskie?

Nie ma żelaznej reguły, która mówi, ile dokładnie będzie trwać kurs przedmałżeński. Zazwyczaj są dwa miesiące, a zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają około dwóch godzin. Choć jak od każdej reguły, także i od tej istnieją odstępstwa, bo zdarzają się nauki przedmałżeńskie w Warszawie trwające miesiąc lub dwa tygodnie. Wszystko tak naprawdę zależy do księdza, czy katechety, który prowadzi dane nauki.

Jaką ważność mają nauki przedmałżeńskie?

Zdarzają się przypadki, że z przyczyn losowych trzeba przełożyć ślub. To rodzi wiele pytań, w tym również o to, czy kurs przedmałżeński trzeba będzie przechodzić od nowa. Okazuje się, że zaświadczenie, które otrzymamy po zakończeniu nauk przedmałżeńskich, nie ma żadnego terminu ważności.  Dlatego, jeśli z jakiegoś powodu trzeba będzie przełożyć swój ślub, to możemy być pewni, że dokument będzie uznawany nawet po kilku latach.