Ślub cywilny w plenerze

Ślub cywilny w plenerze to coraz chętniej rozważana opcja. Tylko jak właściwie zorganizować taką uroczystość zaślubin? Ile trwa ślub w plenerze? Jakie koszty wiążą się z jego organizacja? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Ślub cywilny w plenerze – jak zorganizować?

Organizacja ślubu cywilnego w plenerze w dużej mierze zależy od nas, jak również od naszych preferencji. Dlatego, zanim zabierzemy się do planowania, najpierw trzeba ustalić, jak chcemy, by nasza ceremonia wygląda. Gdzie chcemy zorganizować swój ślub w plenerze? Ile osób planujemy zaprosić? Czy ma to być ślub z muzyką, czy bez? Dopiero gdy odpowiemy sobie na te pytania, możemy zabrać się do organizacji.

Jeśli wybór padnie na miejsce publiczne, to musimy dopilnować wszelkich pozwoleń, a także pomyśleć o odpowiednich dekoracjach. Jednak warto też pamiętać, że do swojej dyspozycji mamy wiele restauracji, sal weselnych, czy zajazdów, które chętnie przygotują nam ślub w plenerze, więc skorzystanie z ich usług może sprawić, że wszystkie sprawy organizacyjne załatwimy o wiele sprawniej.

Ślub cywilny w plenerze – czas trwania i koszty

Sama ceremonia ślubu w plenerze nie różni się niczym od tej, która odbywa się w urzędzie stanu cywilnego. Dlatego możemy spodziewać się ceremonii, która będzie trwała od piętnastu do trzydziestu minut. Koszty niestety już prezentują się zupełnie inaczej, niż w przypadku ceremonii zaślubin w urzędzie stanu cywilnego. Za tradycyjny ślub zapłacimy 84 zł ( niezależnie od miasta, w jakim będzie zawierany). Jest to opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa.

Jeśli jedno z przyszłych małżonków jest rozwodnikiem lub wdowcem, to wtedy wymaga się jeszcze skróconego odpisu aktu stanu cywilnego i wtedy koszt wzrasta o dodatkowe 22 zł. Koszt ślubu cywilnego w plenerze to niestety już większe koszty, bo sięgają tysiąca złotych. Może to się wydawać sporo, ale ceremonia poza urzędem stanu cywilnego rodzi dodatkowe koszty i nimi niestety obarczeni są młodzi.