Obrzędy i tradycje ślubne na Podlasiu czyli wesele po podlasku

Wielu z nas wychodzi z założenia, że cała Polska ma takie same obrzędy i tradycje ślubne. Jednak nie jest to prawdą, bo niektóre regiony mają swoje obrzędy, które starają się kultywować. Przykładem takiego regionu z pewnością jest Podlasie i to właśnie tutaj można zauważyć wiele tradycji, o których niektórzy z nas pewnie nawet nie słyszeli. O czym dokładnie mowa? Poniżej przedstawiamy kilka obrzędów i tradycji, z których słynie Podlasie. Zachęcamy do zapoznania się z nimi!

Korowaj weselny

Wśród najbardziej znanych tradycji podlaskich można wyróżnić korowaj weselny, czyli najprościej mówiąc ciasto drożdżowe z bakaliami, które jest piękne i bardzo zdobne. Korowaj weselny przystraja się drożdżowymi ptaszkami oraz listkami, które także mają bardzo symboliczne znaczenie. O czym dokładnie mowa? Okazuje się, że wszystko robi się po to, aby zapewnić parze młodej szczęście i powodzenie.

Swaty

Swaty to tradycja, która została zaczerpnięta z tradycji podlaskiej wsi. Na czym polegają swaty? Kawaler przyjeżdża do domu swojej wybranki, puka do drzwi i pyta, czy jest w nim panna na wydanie. Rodzice potwierdzają i wołają panienkę, ale w drzwiach nie staje wybranka, ale niezbyt urodziwa panienka, a dokładnie mówiąc mężczyzna przebrany za pannę młodą, który łasi się do kawalera. Jednak ten ponownie prosi o to, by wyszła jego wybranka. Zabawa ta powtarzana jest trzykrotnie, a za trzecim razem oczom kawalera i obecnych gości ujawnia się przyszła panna młoda.

Ikony

Na Podlasiu mamy do czynienia z różnorodnością religijną. Jednak najczęściej są to katolicy i prawosławia. Jeśli ślub odbywa się w prawosławiu, to głównym symbolem religijnym są ikony, a nie krzyż. Za ich przygotowanie odpowiadają rodzice, a następnie wykorzystywane są już w czasie błogosławieństwa w domu, ale nie tylko. Dwie ikony towarzyszą również młodym w czasie ślubu w cerkwi, na sale weselne Podlasie, czy nawet w drodze do domu. Poświęcone ikony dodatkowo powinny zostać z parą młodą już na zawsze.

Sękacz

Sękacz to obowiązkowa pozycja na podlaskim weselu. Powinien zdobić stoły weselne, a im więcej sękaczy zostanie wykorzystanych, tym lepiej.

Wiele z tych tradycji ślubno-weselnych jest bardzo fotogenicznych i wartych upamiętnienia. Jeśli i wy jesteście tego samego zdania to postawcie na lokalnego profesjonalistę – Krzysztof Orłowski fotograf ślubny podkarpackie