Jak zorganizować wesele?

Podjęcie decyzji o ślubie wiąże się z rozpoczęciem przygotowań, które wymagają czasu, odpowiednich środków finansowych i dobrej organizacji. Często pary młode zajmują się rozpoczęciem przygotowań nawet na 2-3 lata przed datą ślubu. Przygotowanie wesela perfekcyjnego jest trudnym zadaniem, dlatego przychodzimy Wam z pomocą. Jeśli zorganizowanie wesela Waszych marzeń jest dopiero przed Wami, koniecznie zapoznajcie się z tym poradnikiem.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem związanym ze ślubem i weselem jest ustalenie podstawowych kwestii dotyczących uroczystości. Przede wszystkim musicie zdecydować:
 – kiedy ma odbyć się ślub i wesele,
 – jakim budżetem dysponujecie,
 – ilu gości chcecie zaprosić,
 – w jakim stylu pragniecie zorganizować wesele,
 – jakiego rodzaju ślub Was interesuje (cywilny, kościelny, konkordatowy).
 
 Te informacje pozwolą Wam rozpocząć przygotowania pozwalające zorganizować ceremonię ślubną oraz wesele.

Organizacja wesela – co jest niezbędne?

Pierwszym etapem przygotowań do wesela jest rezerwacji sali weselnej. To właśnie tam spędzicie kilka wyjątkowych godzin Waszego życia, dlatego wybór ten nie może być przypadkowy. Przed zarezerwowaniem terminu zapytajcie o wszystkie koszty. Zadbajcie o to, by sala była odpowiednio przestronna i dostosowana do liczby zaproszonych gości. Jeśli sala weselna nie oferuje cateringu, musicie zadbać o wybór odpowiedniej firmy cateringowej. Po potwierdzeniu terminu na sali możecie udać się do kościoła lub urzędu stanu cywilnego. Odpowiednio wczesna rezerwacja daty ślubu pozwoli Wam uniknąć stresu, że później nie będzie dostępnych wolnych terminów.

Jakich podwykonawców weselnych zatrudnić?

Po wybraniu sali weselnej nadszedł czas na to, by zarezerwować usługi podwykonawców weselnych, takich jak:
 – wedding planner,
 – DJ / zespół,
 – fotograf ślubny,
 – kamerzysta,
 – dekorator i florysta,
 – fryzjer,
 – wizażysta,
 – kierowca.
 
 Na tym etapie przygotowań należy pamiętać także o podjęciu decyzji dotyczących dodatkowych atrakcji dla gości. Obecnie dużą popularnością cieszą się fotobudki, drink bary, pokazy sztucznych ogni, pokazy baniek mydlanych, fontanny czekoladowe oraz słodkie stoły. Nie zapominajcie o tym, by liczbę i rodzaj atrakcji dopasować do wieku i upodobań zaproszonych przez Was gości.
 
 Ważnym elementem organizacji wesela jest wybór obrączek oraz kreacji ślubnych. Rozpoczęcie poszukiwań wymarzonych strojów powinniście rozpocząć nawet na 10 miesięcy przed datą ślubu. W cieszących się popularnością salonach ślubnych zamówienia należy składać nawet na pół roku przed ślubem.

O czym nie zapomnieć?

Zorganizowanie idealnego wesela oznacza konieczność pamiętania o wielu z pozoru błahych, a jednak niezwykle ważnych szczegółach. Wśród nich znajdują się noclegi i transport dla gości, tort weselny, pierwszy taniec, alkohol czy sesja ślubna. Przygotowania obejmują jednak nie tylko zamówienie usług, ale również zaproszenie gości. W przypadku wesela na kilkadziesiąt par musicie znaleźć odpowiednią ilość czasu na osobiste wręczenie zaproszeń, a to może potrwać nawet tydzień czy dwa. Ponadto ślub i wesele oznaczają załatwienie licznych formalności. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na ślub cywilny, czy kościelny musicie wypełnić niezbędne wnioski i dokumenty. Ponadto zarezerwowanie sali weselnej oraz usług podwykonawców oznacza konieczność podpisania odpowiednich umów gwarantujących Wam powodzenie całej imprezy. Zwracajcie uwagę na to, by w umowach z podwykonawcami ślubnymi znalazły się informacje o wszystkich kosztach oraz prawach i obowiązkach obu stron umowy.