Formalności, które musisz załatwić biorąc ślub za granicą

Ślub za granicą to coraz chętniej wybierana opcja i nie ma co się dziwić, ponieważ można nie tylko przeżyć wspaniałą przygodę, ale również uniknąć kosztownego wesela, czy zapraszania gości, których obecności wymagają od nas rodzice, czy dziadkowie. Jednak ślub za granicą wiąże się też z pewnymi formalnościami. Jakimi? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Formalności związane ze kościelnym ślubem za granicą

Każdy z nas może zdecydować, jaki ślub weźmie za granicą. Jeśli wybór padnie na ślub kościelny, to konieczne będzie uzyskanie zgody proboszcza z rodzinnej parafii. Co więcej, trzeba również zadbać o to, by zostały wygłoszone zapowiedzi przedślubne, a także, by uzyskać nauki przedmałżeńskie w poradni. Oczywiście te wszystkie formalności należy załatwić w Polsce. Za granicą za to musimy zmierzyć się ze znalezieniem proboszcza, który udzieli sakramentu ślubu. Nie zawsze jest to takie proste, jak by się mogło wydawać, ale swoim wsparciem chętnie służą polskie placówki dyplomatyczne, więc wystarczy zgłosić się do takiej i możliwe, że znalezienie osoby duchowej przebiegnie o wiele sprawniej. Aby wszystko przebiegnie sprawnie i zgodnie z prawem kościelnym konieczne będzie również zdobycie delegacji, którą wystawia proboszcz rodzimej parafii.

Formalności związane ze ślubem cywilnym

Jeśli nasz wybór padnie na ślub cywilny, to trzeba liczyć się z niego innymi formalnościami. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim ślub cywilny za granicą wymaga obecności polskiego konsula lub lokalnego urzędnika cywilnego. Dodatkowo swoją chęć zawarcia związku małżeńskiego w innym kraju musimy zgłosić co najmniej dwa miesiące przed planowaną ceremonią, a także trzeba dopełnić formalności urzędowych w Polsce.

Konieczne będzie zdobycie dokumentu zaświadczającego o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami Polski wraz z tłumaczeniem przysięgłym z języka polskiego na język kraju, w którym planujemy ceremonię. Poza tym gdy już ślub zostanie zawarty, a my wrócimy do kraju, to musimy pamiętać, by do swojego urzędu stanu cywilnego dostarczyć oryginał aktu małżeństwa wraz z tłumaczeniem przysięgłym, a także dowód osobisty do wglądu.

Organizacja ślubu

Gdy wszystkie podstawowe formalności i dokumenty masz już za sobą standardowo należy pomyśleć o wynajęciu usługodawców branży ślubnej tj.: fotografa, kamerzystę ślubnego, dekoratora, wizażystkę itd. Najlepiej gdy dany wykonawca ma doświadczenie w ślubach zagranicznych. Jedną z takich doświadczonych ekip branży ślubnej jest zespół Creative Films Studio – fotografia i film ślubny.